تحقیق و توسعه

شرکت خدمات بهسازی خاک سامان پی باور دارد که کلید حل چالش های اجرائی و صنعتی در درست محققان و دانشگاهیان است. از اینرو این شرکت بر حسب نیاز در واحد تحقیق و توسعه خود توانسته است در قالب مشارکت با همکاران پژوهشی خود در دانشگاه های تراز اول کشور و تعریف موضوعات تحقیقاتی و پژوهشی، رویه های اجرائی برخی از روش های بهسازی خاک همچون جت گروتینگ و اختلاط عمیق خاک را بهبود بخشد.

در قالب این همکاری ها تیم تحقیق و توسعه شرکت سامان پی توانسته است با تکیه بر توان فنی-اجرائی خود و توان علمی-پژوهشی دانشگاهیان زمینه ی طراحی و ساخت تجهیزات روش های اختلاط عمیق خاک و میکروپایل را فراهم آورد و به عنوان نتیجه سامان پی موفق به ساخت تجهیزات کامل اجرای روش اختلاط عمیق خاک (شامل دکل حفاری و موتور دورانی مولد  چرخش و ..) و تولید لوله های استاندارد مناسب جهت اجرای میکروپایل شده است.

کلیه روش های بهسازی خاک، علاوه بر روش اجرا، تجهیزات و ابزاری دارند که پیچیدگی های مکانیکی منحصر بفردی دارند که در نوع خود نیازمند ایده پردازی و تست در محل و روش اجرا با توجه به خاک موجود در ساختگاه می باشند. در روش جت گروتینگ تا قبل از ورود تخصصی و جامع (ایده پردازی و روش اجرا) توسط شرکت خدمات بهسازی خاک سامان پی، بهسازی و بالابردن ظرفیت باربری خاک و مقابله با روانگرایی توسط شرکت های خارجی (ترکیه، رومانی، چین و …) صورت می گرفت. تولید تجهیزات در داخل کشور، ارائه و انجام روش های فوق با شرایط خاکی، زلزله ای ایران، آموزش نیروهای انسانی بومی، جلوگیری از خروج ارز و … از محاسن قابل توجه همکاری این شرکت و فضای دانشگاهی می باشد. در مورد روش ستون شنی ارتعاشی، شرکت GuD آلمان مشاور انحصاری و تخصصی ما در این روش می باشد که تا قبل از ورود شرکت سامان پی بصورت بومی، خود این عملیات توسط نیرو های غیربومی انجام می شده است. روش های فوق در سیستم مهار کردن خاک های مسئله دار در صنعت سد و تونل بسیار راهگشا و مفید هستند که همکار انگلیسی-اتریشی شرکت سامان پی، بعنوان شرکتی شناخته شده در دنیا (Dr. Sauer & Partners) بعنوان سردمدار روش سنتی تونل سازی، طراح و مجری این روش ها در ایران نیز بود که پس از ورود شرکت سامان پی به این عرصه و استفاده از تجربیات آنها و بومی سازی این تجربیات، نامی نیک از خود بجای گذاشته است که البته راهی طولانی در پیش روی خود دارد.

گواه این مدعی، مقالات و پژوهش هایی است که این شرکت توانسته به عنوان نتایج تلاش های علمی خود به جامعه مهندسی ژئوتکنیک عرضه کند.